İlyas Tezcan ‘Gesi Bağları

Gesi Bağları

Onu hiç böyle dinlemediniz.

 

İlyas Tezcan’ın Gesi Bağları adlı tekli çalışması tüm dijital platformlarda sevenlerini bekliyor.

Neo-funk ve dans müziğinin modern bir yorumu olan çalışma eski bir Anadolu-funk soundunu yeniden canlandırmaya çalışmaktadır.

Şarkının arajman çalışmaları Metin Yılmaz Babel Kayıt Art Machine Stüdyoları’nda mix-deep stüdyoda Başak Gürcan tarafından yapıldı. Yine back vokallerde Başak Gürcan’ı ve Carla Jackson’ı görmekteyiz.

Gesi Bağları’nı uzun yıllar sahne çalışmalarında kullanan İlyas Tezcan, bu parçayı Metin Yılmaz Babel ile yeniden yorumladı. Hem sound hem de makamsal olarak yenilikler içeren Gesi Bağları dinleyicisine hiç bu kadar yenilikle gelmemişti.

 

İlyas Tezcan

 

Ankara doğumlu sanatçımız küçük yaşlarda şarkı söylemekten mutlu olduğunu keşfetti. İlkokul, ortaokul ve lise hayatı süresince tüm okul etkinliklerinde; korolarda, oratoryalarda ya da solo olarak şarkılar söyledi. Hacettepe fizik mühendisliğine başladıktan sonra lise yıllarında tanıştığı akustik gitarını geliştirerek kampüs etkinliklerinde rock ve protest müzikle yer aldı. İlk profesyonelliğine Ankara Sakarya Caddesi’nde bir rock barda adım attı. Anadolu rock tarzında müzikle caddede kısa sürede kendini kabul ettirdi. Yıllarca sahillerde gerek yerli gerekse yabancı menşeili müziklerde kendine özgü yorum ve tarzı ile birçok müziksevere ulaşıp sanatını güçlendirdi. Kendi rock grubu Midiyez’i kurarak bir sure grup muziklerinde yer aldı. Türkülere yakınlığını her daim hissederek, türkü gruplarında türkü söylemeye başladı. Nefesli enstrümanlardan oluşan orkestralarla konserler ve çeşitli etkinliklerde solistlik yaptı. Bir yandan da kendi bestelerine ağırlık vererek üretkenlik yönünü geliştirmeye başladı. Kınay Production ve aranjörü Metin Yılmaz ile tanışarak Başak Gürsoy’un destekleri ile ilk single çalışması anonim türkü “Gesi Bağları” adlı calışması ile yeni bir tarzda coverla sektöre adımını attı. Halen Ankara’da Biber Cafe Bar’da türkü ve protest müzik tarzlarıyla müzik yaşamını sürdürmektedir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir