Babel Project ‘Bitlis’te Beş Minare

Turquoise Albümü’nden

Bitlis’te Beş Minare Üzerine

 

Babel Project, compozitör orkestra şefi piyanist Metin Yılmaz Babel ve caz şarkıcısı, ses mühendisi ve besteci olan Başak Gürcan’la birlikte kaydedilen bir müzik projesidir.

Farklı kültürleri bir araya getiren ve Türk halk şarkılarının, cazın ve elektronik müziğin doğal dengesinde bir şarkıyı eriten müzikal bir projedir.

Babel Projesi’nin amacı, Türk kültürünü, binlerce yıllık Anadolu müziğini (türkü) dünyaya tanıtmak, bu kültürlerin kendi dillerindeki derin edebiyatı modern formlarla gelecek nesillere ve dünya kültürüne günümüz anlayışı ile kaynaştırmaktır.

Babel Project’in geçtiğimiz günlerde dinleyicisi ile buluşturduğu “Turquoise” albümünün içerisinde birbirinden değerli 9 şarkı yer almaktadır: Bitlis’te Beş Minare, Ayaş Yolları, Güzelliğin On Para Etmez, Gayrı Dayanamam, Mavilim, Lambaya Pöf De, Sarı Gelin, Denizde Karartı Var, Kara Toprak.

Kınay Production etiketiyle yayınlanan, “Turquoise” albümünde yer alan “Bitlis’te Beş Minare” isimli şarkısı ise, video klibiyle bugünden itibaren netd müzik’te.

Eski bir tada yepyeni bir yorumla sevenlerine farklı bir perspektif sunan Bitlis’te Beş Minare’nin düzenlemeleri Metin Yılmaz tarafından yapıldı.

Müzik soundunda kendisini katman katman hissettiren geleneksel elektronik ve doğaçlama ögelerinin, görsel olarak anlatılması amaçlandı. Gerçek çekimler, animasyonlar ve dijital efektler ile desteklenen klibin yönetmenliğini Metin Yılmaz Babel üstlendi.

 

Metin Yılmaz Babel

 

Metin Yılmaz 1976 Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi, Kompozisyon Ana Sanat Dalı’nda başladı. Burada Hatıra Ahmetli ile “Taniyev’in Armoni ve Polifoni Pedogojisi” üzerine eğitim gördü. Aldığı özel davet üzerine, müzik çalışmalarına Arif Melikov’la Bakü Müzik Akademisi’nde devam etti. Burada Melikov’un yönetiminde, kendi eserlerinin yer aldığı ve Rus NTV kanalı ile Azerbaycan Devlet Televizyonu’nda yayınlanan dört konser gerçekleştirdi. İki yıl üst üste Rostropoviç’in müzikalite masterclass’ ları ve çalgı kompozisyonu derslerine katıldı. Uluslararası Zagulba Kompozisyon Festivali’nde (Bakü) özel kompozisyon teknikleri ve açılımları hakkında Rus ve İranlı besteciler ile seminerler verdi. Bu seminerlerin sonunda, sunumları ve kendisi ile yapılan söyleşiler basında yer aldı. Piyano eserlerinin bazıları, tanınmış Rus piyanist Yuri Savetskin tarafından kaydedildi ve çeşitli konserlerde seslendirildi. Kompozisyon eğitimine Türkiye’de Aydın Azimov ile çalıştığı Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan birincilikle mezun oldu. Mezuniyetinden hemen sonra, ‘’SARI’’ isimli kendi piyano konçertosunun seslendirildiği konserde Mersin Gençlik Senfoni Orkestrası’nı yönetti. Çukurova Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışırken Mersin Güzel Sanatlar Lisesi’nde piyano eğitmenliği yaptı. Ardından Başkent Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Eser ve düzenlemeleri Orkestra Akademik Başkent tarafından Antalya, Bodrum ve Ankara’da seslendirildi. Yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarını Bakü Müzik Akademisi Arif Melikov ve Moskova Tchaikovsky Konservatuarın da İgor Dranov la yürütmektedir. Yamaha’nın düzenlediği Uluslararası Kompozisyon dalında “Geveze” adlı eseri birincilik ödülüne layık görüldü. Bu eser Amerika, Almanya, İtaya ve Çin’de seslendirildi. Ankara, Bakü ve Tiflis’te caz festivalleri ve caz kulüplerinde konserler verdi, kurmuş olduğu Babil project müzik topluluğuyla bir çok konserler verdi bu konserler de makamsal jazz ve türkü düzenlemeleri özellikle basın da ilgi gördü, atölye çalışmalarıyla bir çok genç jazz müzisyenine yön verdi. TRT başta olmak üzere bir çok yayın kuruluşlarına belgesel ve jenerik müzikleri yazdı. Atılım Üniversitesi’nde Müzik Teorisi ve Kültürü derslerini verdi. Yıldırım Bayezıt üniversitesi Devlet Konservatuar’ında piyano ve müzik dersleri verdi. Halen TRT MÜZİK’te “HAFIZAMDAKİ MAKAMLAR” adlı mimari müzik ile ilgili programa devam etmektedir. Müzikle Terapi Eğitim ve Araştırma Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve School of Art Machine’nin genel müzik direktörlüğünü yapmaktadır.

 

Başak Gürcan

 

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünü bitirdikten sonra yine Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı Caz Anasanat Dalı Caz Vokal bölümünden mezun oldu. 13 yaşında gitar ve piyano çalmaya başladı, 1998 yılında ilk kurmuş olduğu rock, funk , pop tarzındaki beste grubu KILÇIK ile Roxy, Sony Ericsson, Jack Daniels, Gençrock, Konuşarock gibi yarışma ve programlara finalist ve konuk olarak katıldı İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir’ de Babylon, Saklıkent, Roxy , 222 Park, Balans, IF Performance Hall gibi mekanlarda sahne aldı.  ​​ Mars Production ve başka stüdyolarda jingle kayıtları, vokal koçluğu, back vokal kayıtları, mix asistanlığı, mixing, mastering ve çeşitli aranjmanlar yaptı ve çalışmalarına devam ediyor. Popcorn Ankara’dan önce Ali Bertan Akın ve Sefer Can Zor ile Ankara, İstanbul ve Eskişehir’de birçok mekanda performans sergiledi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Caz Bölümü kurucularından Emre Kartari ve Virginia Commonwealth Üniversitesi öğretim görevlilerinden George “Skip” Gailes – Fulbright Specialist ile çalışma fırsatı bulmuş, saksafoncu Skip Gailes, trompetçi Rex Richardson, piyanist Bob Hallahan, gitarist Adam Larrabee, basçı Mike Richmond, perkusyoncu Tim Collins, baterist Howard Curtis ve VCU Caz Çalışmaları Enstitüsü eski başkanı olan Doug Richards ‘ın atölyelerine, Sibel Köse ve Melis Sökmen’in vokal workshoplarına katıldı bunun yanısıra Meltem Ege ile vokal çalışmaları yaptı. Bunun yanında Şafak Türkel’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği ‘Ayna ve Bar’ isimli dans belgeselinin film müziklerini ayrıca Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde sergilenen Berk Sarıbay’ın koreografisini yaptığı ‘Olmazsa Olmaz’ adlı modern dans temsilinin parçalarını seslendirdi. Türkiye’de elektronik müziğin öncülerinden olan WOLFSON’un bazı projelerini, Mustafa Soyukan’ın ‘Zebrano’ ve ‘Green Life’ için yapmış olduğu reklam müziklerinin vokalistliğini yaptı. Mustafa Soyukan’nın projelerinin masteringlerini yapmaya devam ediyor. Popcorn Ankara’nın solisti olarak Ankara Hayal Kahvesi, Passage Pub, Pub Up, IF Performance Hall, Manhattan, Overall, Deppo, Telwe, Red, Woo, Amarillo, Eskişehir Up n Down, Eskişehir Shakespeare gibi popüler eğlence mekanlarında pop, funk, blues ve elektronik tarzındaki parçaları yorumlayan Başak Gürcan, Hacettepe Üniversitesi Caz Bölümü’nde eğitimini ve müzik çalışmalarını HÜADK CAZ ASD başkanı Gökhan Somel’in yanısıra Yıldız İbrahimova, Randy Esen, Kaan Bıyıkoğlu, Bulut Gülen, Ahmet Berker ve Onur Yüce ile tamamladı. Ahmet Berker ile ‘Ultimate Jazz Quartet’ projesinde sahne aldı. ‘Trafik Hayattır’ Kamu Spotu yarışmasında düzenlediği jingle ile birinci gelerek,Nil Karaibrahimgil ile projeyi seslendirdi. Metin Yılmaz ile ‘Babel Project – Turquoise’ albümünü yayınladı. 2018 itibariyle Levent Özkazanç ile OXO DJ ailesiyle beraber aranjman ve vokal çalışmalarına devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir